Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie;
niech 
słońce nie zachodzi nad gniewem waszym.
Ef 4,62

 

W środę wieczorem (21.09.2016 r.), w kościele Zbawiciela w Gliwicach odbyło się spotkanie - O pszczołach i mistyce, które poprowadził mistrz pszczelarski Artur Głowacki. W kościele stanął brzęczący, "żywy" ul z kilkoma tysiącami pszczół, które można było podglądać przez szklane szybki.

Spotkanie rozpoczęliśmy hasłami biblijnymi, modlitwą oraz pieśnią Gdy na ten świat spoglądam, wielki Boże przy akompaniamencie organów. Podczas prelekcji, oprócz fascynujących informacji na temat życia pszczół, usłyszeliśmy duchowe refleksje prowadzącego - na przykład pytanie: Czy pachniemy Chrystusem, tak jak pszczoła matką, o którą ociera się w ulu? Pszczoła przez całe swoje pracowite życie (żyje ok. 24 dni) ma kontakt z matką, dlatego rozpoznając jej zapach, wraca do swojego Ula. Czy Kościół, czy Ty i ja pachniemy Chrystusem?

Wykład dostarczył wiele impulsów, które na pewno prowokowały do myślenia o życiu i naszej duchowości. Zakończyliśmy pieśnią Na skale Kościół stoi, a skałą Chrystus Pan. Później była okazja, by posłuchać i obejrzeć ul z bliska oraz zadać wiele pytań, które zrodziły się podczas wykładu. Przy wyjściu z Kościoła można było zaopatrzyć się w okolicznościowe słoiczki z przepysznym miodem, wersetem biblijnym "Miłe słowa są jak plaster miodu, słodyczą dla duszy i lekarstwem dla ciała" (Prz 16,24) i logo Dekady Reformacji. W spotkaniu dział wzięło ponad 50 osób i kilka tysięcy pszczół:)

Foto: Grzegorz Łańcucki