Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie;
niech 
słońce nie zachodzi nad gniewem waszym.
Ef 4,62

 

W niedzielę 12 czerwca chór parafialny, na zaproszenie ks. Ryszarda Pierona -  proboszcza Parafii Ewangelicko Augsburskiej  w Lasowicach Wielkich,  gościł w kościele Krzyża Chrystusowego w Oleśnie, gdzie swoim śpiewaniem zapewnił muzyczną oprawę uroczystości konfirmacji.

Rankiem wyruszyliśmy razem z ks. Andrzejem Wójcikiem do Olesna, miasta położonego w województwie opolskim nad rzeką Stobrawą. Jednym z najcenniejszych zabytków Olesna jest kościół ewangelicki Krzyża Chrystusowego.  Kościelna wieża jest znakiem charakterystycznym parku miejskiego, przy którym stoi świątynia. Ciekawostką jest, że kościół ten nazywany jest „kościołem fenigowym” lub „kościołem groszowym”, a nazwę tę zawdzięcza pierwszemu pastorowi zboru oleskiego Leopoldowi Polko. Jako, że w niewielkiej ówczesnej gminie ewangelickiej nie było środków na wybudowanie kościoła, pastor Polko wydrukował broszurę z  ogłoszeniem „proszę o jednego feniga” i tak z licznie przysyłanych drobnych i większych datków powstał w 1853 roku kościół, w którym śpiewaliśmy.

Ksiądz Pieron powitał nas serdecznie, obdarował pamiątkami i poprosił nas o wykonanie przed rozpoczęciem nabożeństwa mini-koncertu, aby gromadzących się parafian przywitać i wprowadzić w nastrój uroczystości. Tak więc mieliśmy okazję zaprezentować kilka utworów chóralnych i solowych, a potem  w czasie nabożeństwa śpiewaliśmy z chóru. Liturgię prowadzili ks. Pieron i ks. Wójcik. Konfirmantów była trójka: dwie dziewczynki i jeden chłopiec. Ksiądz Andrzej   wręczył także  konfirmantom na pamiątkę prezenty.  Śpiewając na tej pięknej uroczystości i odbierając podziękowania czuliśmy, że to właśnie jest nasza  służba i nasza misja.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zebrali się i stanęli do wielkiego wspólnego zdjęcia. Nas zaproszono do sali parafialnej i zostaliśmy nakarmieni, a nawet zaopatrzeni na drogę powrotną. Przeżyliśmy w tę pogodną, słoneczną niedzielę piękny i błogosławiony czas.

Relacja: Krystyna Raszka
Foto: ks. Andrzej Wójcik, Sebastian Szirch, Krystyna Raszka