Otwórz swoje usta w obronie niemego i w sprawie wszystkich opuszczonych. Prz 31,8

 

Zgromadzenie Parafialne w Gliwicach - 28 lutego 2021

W niedzielę 28 lutego po nabożeństwie w kościele Zbawiciela odbyło się Zgromadzenie Parafialne, w trakcie którego przyjęte zostały sprawozdania opisowe, statystyka parafii, sprawozdanie finansowe i protokół komisji rewizyjnej, a radzie parafialnej zostało udzielone absolutorium za 2020 rok. Przyjęto także preliminarz na 2021 rok.

Czytaj więcej...

Parafialna Szkoła Biblijna - od 17 lutego 2021

Zaplanowane wykłady biblijne postanowiliśmy przekształcić w kontynuację Parafialnej Szkoły Biblijnej, której zajęcia odbywały się w 2020 roku. Rozpoczniemy 17 lutego o godz. 18.00 od nabożeństwa, a zakończymy w Wielkim Tygodniu wieczorem Słowa i muzyki pasyjnej. Spotkania odbywać się będą w środy o godz. 19.00. Zaplanowaliśmy trzy studia biblijne tekstów z Ewangelii Jana oraz dwa wykłady nt. Pieśni o Słudze Pana - wykłady poprowadzi Marek Cieślar, a studia biblijne ks. Grzegorz Olek. Spotkania będziemy prowadzić zdalnie - chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać ks. Grzegorzowi Olkowi, który przekaże potrzebne informacje.

Czytaj więcej...

Śp. Zygfryd Wolfram - 26 kwietnia 2021

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Zygfryda Wolframa, który zmarł 26 kwietnia 2021 r. w Gliwicach. Pogrzeb odbył się w czwartek 29 kwietnia o godz.12.00 na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzinie i bliskim życzymy Bożego pokoju i pocieszenia w trudnym czasie pożegnania.

Czytaj więcej...

Śp. Marlena Śwituła - 26 kwietnia 2021 PYSKOWICE

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Marleny Śwituły, która zmarła 26 kwietnia 2021 r. w Pilchowicach. Pogrzeb odbył się w piątek 30 kwietnia na Cmentarzu Komunalnym w Pyskowicach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzinie i bliskim życzymy Bożego pokoju i pocieszenia w trudnym czasie pożegnania.

Czytaj więcej...

Śp. Helena Janaszka - 26 kwietnia 2021

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Heleny Janaszki, która zmarła 26 kwietnia 2021 r. w Zabrzu. Pogrzeb odbył się w piątek 30 kwietnia na Cmentarzu w Sośnicy. Uroczystości pogrzebowe odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzinie i bliskim życzymy Bożego pokoju i pocieszenia w trudnym czasie pożegnania.

Czytaj więcej...

Plan nabożeństw wielkotygodniowych 2021

Drodzy parafianie i sympatycy, ze względu na obecną sytuację epidemiczną zaplanowaliśmy nastepujący program nabożeństw wielkotygodniowych, z zastrzeżeniem, że należy się liczyć z możliwą decyzją o zawieszeniu nabożeństw stacjonarnych, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się stale i znacząco pogarszać:

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo online, które w szczególny sposób będzie łączyło muzykę pasyjna i Słowo Boże. Muzycznie poprowadzi nas kwartet smyczkowy Altra Volta.

W Wielki Piątek odbędzie się centralne nabożeństwo transmitowane na żywo oraz większa liczba krótszych nabożeństw komunijnych - dzięki temu możliwe duża liczba osób będzie mogła przystąpić do Sakramentu Ołtarza.

W Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się większa liczba nabożeństw - zachęcamy do skorzystania z nabożeństwa w jednym lub drugim dniu, tak aby wszyscy mieli szansę uczestnictwa (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc). Zapisy na nabożeństwa będą prowadzone przez duchownych naszej parafii od niedzieli, 28. marca, do środy, 31. marca

Program godzinowy po rozwinięciu wiadomości:

Czytaj więcej...

Centralne nabożeństwo wspomnieniowe śp. ks. Alfreda Figaszewskiego - 8 listopada 2020

W niedzielę 8 listopada o godz. 11.00 w Gliwicach w Kościele Zbawiciela odbędzie się centralne nabożeństwo wspomnieniowe śp. ks. Alfreda Figaszewskiego, którego pogrzeb odbył się 17 kwietnia w Warszawie w wąskim gronie rodzinnym. Kazanie na nabożeństwie wygłosi ks. Wojciech Płoszek, wnuk śp. ks. Alfreda Figaszewskiego, proboszcz parafii w Ostródzie. Link do transmisji tutaj. UWAGA ze względu na limity, proszę o rejestrację sms lub tel Jadwiga Jokiel 574 684 545. Możemy przyjąć 15 osób.

Czytaj więcej...

Spotkania modlitewne na Zoomie - czwartki od 19 listopada 2020

Serdecznie zapraszamy na spotkania modlitewne na platformie Zoom! W czasie, gdy tak wiele niepokoju dookoła nas, chcemy przynieść nasze troski do Boga w modlitwie, wierząc w Jego obietnice. Spotkania będą odbywały się w każdy czwartek o godzinie 17:00. Start od 19.11. Chętnych do modlitwy wstawienniczej, prosimy o wysłanie smsa na numer pastorowej Joanny: 50603060781. W celu potwierdzenia chęci uczestnictwa w spotkaniu prosimy o podanie adresu e-mail, na który zostanie wysłany link do spotkania na Zoom.

Czytaj więcej...

Kościół w sieci

Pandemia COVID-19, która jest obecna od marca w Polsce, postawiła Kościół Ewangelicko-Augsburski przed nowymi wyzwaniami. Ograniczenia dotknęły niemal wszystkie aktywności i sprawiły, że parafie przeniosły swoje działania między innymi w przestrzeń internetu. Kościół, szukając nowych dróg komunikacji z parafianami, odnalazł swoje miejsce także w sieci. Więcej informacji po rozwinięciu newsa i na stronie: luteranie.pl
 

Wieczory adwentowe - 2, 9 i 16 grudnia 2020

W trzy wieczory adwentowe odbyły się spotkania ze Słowem, pieśnią i modlitwą, które były transmitowane na żywo. Linki do transmisji tutaj:

Link do pierwszego spotkania z 2 grudnia (mówca ks. Jan Kurko) - online.
Link do drugiego spotkania z 9 grudnia (mówca ks. Marcin Makula) - online
L
ink do trzeciego spotkania 16 grudnia (mówca ks. Marcin Ratka - Matejko - online

Czytaj więcej...

ChTI w nowej przestrzeni! - 30 listopada 2020

Od dziś, 30.11, starujemy z nowym projektem Chrześcijańskiej Telewizji Internetowej.

Podcast Z Bożego Słowa, to audiobooki, wybrane audycje, wykłady i kazania, teraz publikowane w formie podcastów.

Od dziś na Spotify, a w najbliższych dniach we wszystkich popularnych serwisach podcastowych link do strony: anchor.fm/chti.

 

Serdecznie polecamy, Zespół ChTI

 

Czytaj więcej...

Festiwal Bachowski - 3 do 16 października 2020

Od 3 do 16 października odbywać się będą koncerty XXI Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. 14 października o godz. 18.30 (UWAGA ZMIANA) w Kościele ZBAWICIELA w Gliwicach odbędzie się koncert "Od Bacha do Beethovena II". Więcej informacji po rozwinięciu tej wiadomości.

Czytaj więcej...

Śp. Helena Fisz - 7 października 2020

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Heleny Fisz, która zmarła 7 października 2020 r. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 10.10 o godz. 8.00 na Cmentarzu  Centralnym w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzinie i bliskim życzymy Bożego pokoju i pocieszenia w trudnym czasie pożegnania.

Czytaj więcej...

Nabożeństwo z okazji 25-lecia Liceum ETE - 10 października 2020

Serdecznie zapraszamy 10 października (w sobotę) o godz. 11.00 do Kościoła Zbawiciela w Gliwicach na nabożeństwo dziękczynne z okazji 25-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego. Po nabożeństwie o godz. 12.15 w auli szkół ETE, przy ul. Franciszkańskiej 5, odbędą się uroczystości a od 13.15 do 14.30 będzie możliwe zwiedzanie szkół i uczestnictwo w bankiecie.

Link do transmisji nabożeństwa o godz. 11.00 tutaj.

Więcej informacji na stronie szkół ETE.

Czytaj więcej...

Nabożeństwa świąteczne - od 17 grudnia 2020

Ze względu na ograniczenia liczby uczestników nabożeństw postanowiliśmy zaplanować większą liczbę nabożeństw w okresie świątecznym. Potrzebujemy jednak Państwa pomocy - zgłoszenia nam jak najwcześniej swojej obecności (prowadzimy listy), informowania nas o wszelkich losowych zdarzeniach i zmianach planów oraz okazania wyrozumiałości w tym wymuszonym czynnikami zewnętrznymi, a odmiennym przeżywaniu nabożeństw świątecznych.

Przypominamy, że prowadzimy transmisję nabożeństw (grafik transmisji pojawi się na internetowej stronie parafii: www.gliwice.luteranie.pl). Obecność prosimy zgłaszać, dzwoniąc do duchownych parafii - prosimy o zgłaszanie obecności na wybranym nabożeństwie do wtorku, 22 grudnia i o dzwonienie w godzinach 9.00-18.00. Zapiszemy Państwa numer, aby skontaktować się w wypadku jakichkolwiek zmian.

Lista nabożeństw świątecznych tutaj.

Ze względu na ww znaczne ograniczenia, zależy nam szczególnie na tym, aby w pierwszym rzędzie parafianie mieli możliwość uczestnictwa w nabożeństwach.

Czytaj więcej...

Śp. Renata Białek - 1 grudnia 2020

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Renaty Białek, która zmarła 1 grudnia 2020 r. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 5 grudnia o godz.12.00 na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzinie i bliskim życzymy Bożego pokoju i pocieszenia w trudnym czasie pożegnania.

Czytaj więcej...

Wycieczka rowerowa dla dużych i małych - 3 października 2020

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej dla dużych i małych - wycieczka jest zaplanowana na 3 października i będzie prowadzić przez gliwickie trasy rowerowe. Punktem spotkania będzie parking przed Politechniką od strony Parku Chrobrego - spotykamy sie o godzinie 10.30 przy Politechnice Śląskiej - przy ul. Konarskiego, naprzeciwko Żabki. Trasa jest przewidziana dla dzieci od 6-7 lat, a całość wycieczki powinna się zamknąć w dwóch godzinach. Prosimy wyposażyć dzieci w kaski rowerowe i inne standardowe wyposażenie.

Punkt wyjazdu na GoogleMaps

Czytaj więcej...

Zgromadzenie Parafialne w Gliwicach - 27 września 2020

W niedzielę 27 września po nabożeństwie w kościele Zbawiciela zapraszamy wszystkich członków parafii na Zgromadzenie Parafialne, które dotyczy spraw gospodarczych parafii. Serdecznie prosimy o pozostanie chwilę po nabożeństwie, aby przegłosować uchwały potrzebne do funkcjonowania naszej parafii.

Czytaj więcej...

Konfirmacja w Gliwicach - 6 września 2020

6 września 2020, o godz. 11.00 miała miejsce uroczystość konfirmacji w gliwickiej parafii - relacja i zdjęcia we wrześniowym numerze Informatora Parafialnego.

Ze względu na trwającą sytuację epidemiczną zdecydowaliśmy wspólnie z rodzicami o przesunięcu terminiu konfirmacji z 31 maja na 6 września.

 

Czytaj więcej...

Transmisje nabożeństw - zbieramy na stały zestaw do nagrań

Informuję, że zebraliśmy 15.500zł z założonych 15 tys. złotych na zorganizowanie transmisji naszych nabożeństw. Niestety przekroczyliśmy założone wydatki, ze względu na zakup potrzebnego miksera dźwięku. Zbiórkę naszą jednak kończymy, jednak jeśli ktoś chciałby jeszcze złożyć dar na ten cel serdecznie polecam i bardzo serdecznie dziękuję za każdą złotówkę.

Czytaj więcej...