Ty jedynie znasz serca wszystkich synów ludzkich. 1 Krl 8,39

 

W 2016 roku przeprowadziliśmy remont naszej sali parafialnej. Zapraszamy do zapoznania się z historią remontu.

Dziękujemy Bogu za to, ze pomógł nam doprowadzić ten projekt do końca.

Poniżej znajdują się robocze wizualizacje oraz teksty dotyczące projektu, publikowane w Informatorach parafialnych.

Stan pierwotny Robocza wizualizacja projektu
 

 

Pozostałe fragmenty wizualizacji do wglądu w poniższej galerii:


Dziękujemy dotychczasowym darczyńcom i prosimy o dalsze składanie darowizn na konto parafialne:

70 1020 2401 0000 0402 0044 8118
Parafia Ewangelicko-Augsburska
ul. Jagiellońska 19a,
44 100- Gliwice
z dopiskiem "darowizna na cele kultu - remont sali"

W prace Komitetu Remontowego Sali Parafialnej angażują się:

 1. Czudek Czesław
 2. Wójcik Andrzej
 3. Bujok Tymoteusz
 4. Cieślar Bogusław
 5. Folwarczna Joanna
 6. Lorek Wilhelm
 7. Marek Adam
 8. Marut Monika
 9. Matuszek Jerzy
 10. Minkina Justyna
 11. Morawetz Ewa


Historia projektu opisana w Informatorze parafialnym

Październik 2016

Planowałem już początkiem października  „przecinanie wstęgi” i świętowanie. Niestety prace trwają...  Zasada, jaką przyjmujemy, jest taka: lepiej poczekać niż poprawiać... Remont sali uczy nas, że nie wszystko da się od razu, że często plany planami, a życie budowlane pisze różne scenariusze. Zamknięto sufity, trwają prace związane z kafelkowaniem pomieszczeń, zabieramy się za koordynowanie terminów związanych z montażem nagłośnienia, oświetlenia, klimatyzacji do przygotowanych już instalacji. Rozpoznajemy temat krzeseł, stołów etc. W listopadzie chciałbym szeroko dziękować za Wasz wkład w to remontowanie, ale jak zwykle, już teraz dziękuję, za każdą modlitwę przyczynną, za każdą złotówkę przekazaną na ten cel oraz za cierpliwość. Wszyscy czekamy, wszyscy jesteśmy ciekawi... Osobiście już nie mogę doczekać się spotkań w tej sali!

Do Dni Ewangelizacji oficjalnie zbieramy ofiary na ten cel. Oczywiście nie oznacza to końca kosztów tego projektu, jednak jestem pewien, że 4 miesiące to wystarczający czas, by zorientować się, że taki remont prowadzony jest w parafii:) i wreszcie dokonać podsumowania. Chciałem również przypomnieć, że jeśli ktoś przypadkowo wygrał w totolotka, bądź otrzymał spadek od cioci z Ameryki i nie wie, co zrobić z finansami - zapraszam do kontaktu z parafią oraz podaję nr konta:)

Darowizny można przekazać na konto parafialne:

70 1020 2401 0000 0402 0044 8118

Parafia Ewangelicko-Augsburska,

ul. Jagiellońska 19a, 44 100-Gliwice

z dopiskiem „darowizna na cele kultu - remont sali”

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za każdą modlitwę przyczynną i każdą złotówkę. Pamiętajmy, że to nasz wspólny projekt na Bożą chwałę, i że ochotnego dawcę Bóg miłuje!

Ks. Andrzej Wójcik

Wrzesień 2016

Wakacje upłynęły pod znakiem intensywnej pracy w naszej sali parafialnej. Po przygotowaniu placu budowy końcem czerwca, początkiem lipca została wykonana wylewka. Duży TIR (gruszka z betonem) zajechał na ul. Jagiellońską, by przez frontowe okna wlać beton. Po okresie schnięcia posadzki rozpoczęły się prace związane z wentylacją (sala nie miała wcześniej wentylacji) oraz przygotowano instalację pod klimatyzację i szynę w suficie do ściany przesuwnej. Oczywiście wszystkie prace na bieżąco były omawiane na spotkaniach z wykonawcą i podwykonawcami.

W czasie wakacji przygotowano także pełną instalację elektryczną oraz zabudowano ściany sali i przygotowano podwieszany sufit, w którym zabudowane zostaną głośniki oraz oświetlenie i instalacja multimedialna. 1.09 odbyło się spotkanie w sprawie przygotowania propozycji nagłośnienia sali, a 2.09 spotkanie w sprawie instalacji multimedialnej (projektor, ekran).

Wakacyjne prace remontowe dotyczyły także części sanitarnej. Przygotowane zostały ściany, podłogi i sufity pod 2 toalety i aneks kuchenny.

Pozostałe prace dotyczyły przygotowania pomieszczenia szatni i małego pokoju biurowego, wstawienia nowych drzwi. Więcej zdjęć remontowanej salki można obejrzeć na stronie internetowej parafii w zakładce remont sali parafialnej.

Planowany termin końca remontu (31.08)  niestety nie zostanie dotrzymany ze względu na fakt, iż liczne decyzje związane z wyposażeniem sali wymagały więcej czasu, niż się pierwotnie spodziewaliśmy. Pracy z podwykonawcami nie ułatwiał także sezon urlopowy. Jak to zwykle bywa przy tego typu realizacjach zdarzają się także drobne korekty wynikające z praktycznych względów oraz chęci uzyskania najlepszego rezultatu.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe darowizny na ten cel i bardzo prosimy o dalsze składanie ofiar.

 

Darowizny można przekazać na konto parafialne:

70 1020 2401 0000 0402 0044 8118

Parafia Ewangelicko-Augsburska,

ul. Jagiellońska 19a, 44 100-Gliwice

z dopiskiem „darowizna na cele kultu - remont sali”.

ks. Andrzej Wójcik

Lipiec/sierpień 2016

Przygotowane zapytanie ofertowe, o którym pisałem w poprzednim numerze IP, wysłane zostało do siedmiu firm budowlanych. Na zaproszenie do pracy odpowiedziały dwie firmy. 20 czerwca odbyło się spotkanie z przedstawicielami tych firm, na którym doprecyzowano wzajemne oczekiwania i szczegóły ofert. W wyniku rozmów przeprowadzonych 21 czerwca, Komitet Remontu Sali Parafialnej wybrał firmę, która przeprowadzi remont sali parafialnej. 27 czerwca sala parafialna została opróżniona. Odbyło się także spotkanie z firmą budowlaną, biurem projektowym oraz pozostałymi wykonawcami. Prace remontowe rozpoczęły się 28 czerwca. Planowany koniec prac przewidywany jest na 31 sierpnia 2016 r.

Ogrom prac wykonanych do tej pory, wszelkie kroki i ustalenia są jednak tylko połową sukcesu. Przed nami koordynacja remontu, która jest wielkim wyzwaniem. Dlatego bardzo proszę o modlitwę i dalsze finansowe wspieranie projektu. Równocześnie dziękuję za dotychczasowe wpłaty. 

Darowizny można przekazać na konto parafialne:

70 1020 2401 0000 0402 0044 8118
Parafia Ewangelicko-Augsburska,
ul. Jagiellońska 19a, 44 100-Gliwice
z dopiskiem „darowizna na cele kultu - remont sali”. 

ks. Andrzej Wójcik 

Czerwiec 2016

W poniedziałki 16 i 30 maja 2016 r. odbyły się spotkania Komitetu Remontowego Sali.I tak 16.05 spotkaliśmy się z przedstawicielami biura projektowego, by m.in. dokonać wyboru głównych materiałów remontowych na podłogi i ściany oraz wstępnie dyskutować nad korektami w projekcie. 30.05 podczas kolejnego spotkania, dopracowywaliśmy szczegóły projektu oraz pracowaliśmy nad materiałami dotyczącymi zapytania ofertowego dla potencjalnego wykonawcy, przygotowanymi przez naszego kuratora Czesława Czudka.
Oprócz pomieszczenia głównego, w projekcie znalazło się miejsce na: dwie toalety, mały aneks kuchenny, szatnię, pomieszczenie techniczne. Projekt zakłada również przesuwne drzwi (którymi w miarę potrzeb będzie można dzielić salę na dwa pomieszczenia z osobnymi wejściami), oświetlenie, nagłośnienie, klimatyzację i możliwość projekcji multimedialnej. To wszystko znacząco podniesie standard i funkcjonalność naszej nowej sali.
Obecnie rozesłane zostały zapytania ofertowe do firm.

Myśląc o Roku Jubileuszowym 2017 (500 lat Reformacji) nowa sala parafialna będzie z pewnością wizytówką naszej parafii. Na załączonych zdjęciach widoczne sa podstawowe - robocze wizualizacje projektu. Bardzo serdecznie dziękuję za wpłaty - darowizny na remont sali. Cieszy fakt, że do naszego projektu włączają się też finansowo osoby spoza naszej parafii. Kolejną biblijną zachętą do składania ofiar na naszą parafialną salę niech będą słowa wyjęte z Łk 6,38:

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną
i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim
was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

Ks. Andrzej Wójcik

Maj 2016

Zgodnie z obietnicą, na bieżąco informujemy o pracach Komitetu Remontowego Sali. 21 kwietnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Komitetu. Tym razem spotkaliśmy się, by omówić i podpisać umowę z biurem projektowym, które wybraliśmy do realizacji naszego projektu. Zatwierdziliśmy także harmonogram prac, który (jeśli będziemy się go solidnie trzymać) doprowadzi nas do otwarcia nowej parafialnej przestrzeni - NASZEJ PARAFIALNEJ SALI! W najbliższym czasie kolejne spotkanie i dopieszczenie koncepcji projektowej.

Cieszę się, że możemy wspólnie tworzyć to dzieło! Sala Parafialna służyła, służy i służyć będzie parafii, czyli nam wszystkim! Potrzeba finansowa jest duża, dlatego proszę dalej o modlitwy w tej intencji oraz wsparcie finansowe. Jednocześnie dziękuję tym, którzy już wpłacili stosowne darowizny.
Wczytując się w tekst o dawaniu, którego pierwsza część znajduje się na kolejnych stronach tego numeru IP, również jako ten, który z radością wnosi swoją rodzinną dziesięcinę do tego projektu, pozostaje mi zacytować Apostoła Pawła (2 Kor 9,7):

Każdy, tak jak sobie postanowił w sercu, nie z żalem albo z przymusu; gdyż
ochotnego dawcę Bóg miłuje. 

Ks. Andrzej Wójcik

Kwiecień 2016

Zgodnie z zapowiedzią, do 29 marca zespoły architektów (4 z 5), z którymi spotkaliśmy się wcześniej i zaprosiliśmy wstępnie do współpracy, złożyły swoje koncepcje dotyczące remontu naszej sali parafialnej. 30 marca jako komitet remontu sali (10 osób) zapoznaliśmy się ze złożonymi koncepcjami. Członkowie komitetu mogli przyglądnąć się koncepcjom, wymienić myślami, no i przez kolejny tydzień "przetrawić" zadany temat. 6 kwietnia odbyły się 20-minutowe prezentacje koncepcji remontu przygotowane przez architektów. Na uwagę, szacunek i podziękowanie zasługuje fakt, że każda z 4 prezentacji pokazała ogromne zaangażowanie zespołów, które potraktowały sprawę poważnie i włożyły w swoje koncepcje dużo pracy. Podczas prezentacji koncepcji można było zadawać pytania ich autorom, podzielić się wątpliwościami itp. Po prezentacjach i wymianie myśli odbyło się tajne głosowanie, by wybrać... niestety jedną koncepcję... Tego typu wybory są ogromnie trudne, często
powodują rozdarcie pomiędzy marzeniami a realiami życia... Jednak w wyniku tajnego głosowania wybraliśmy jedną z 4 koncepcji, z którą zapoznamy Państwa w stosownym czasie. Być może po wakacjach spotkamy się w nowej odsłonie naszej sali.
Ks. Andrzej Wójcik

Marzec 2016

W wyniku wielu rozmów prowadzonych na spotkaniach Rady Parafialnej oraz podczas styczniowego Zgromadzenia Parafialnego postanowiliśmy rozpocząć remont naszej sali parafialnej. Z ramienia Rady Parafialnej powołany został Parafialny Komitet Remontu Sali, który po informacji podczas Zgromadzenia Parafialnego rozszerzony został o osoby pragnące włączyć się w prace Komitetu. 23 lutego odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego zastanawialiśmy się jak mogłaby wyglądać nasza sala. Pracowaliśmy na materiale przygotowanym przez przewodniczącego Komitetu - kuratora parafii Czesława Czudka, który wcześniej zebrał sugestie, wyobrażenia i pomysły członków Komitetu. Podczas spotkania zdecydowaliśmy o zaproszeniu do współpracy kilku architektów wnętrz, którzy po wysłuchaniu naszych wyobrażeń, mieliby przygotować koncepcje funkcjonalno-użytkowe i architektoniczne nowej sali. 2 marca odbyło się spotkanie z zaproszonymi Projektantami (5 osób, w  tym 3 zespoły 2 osobowe), którzy otrzymali inwentaryzację sali oraz wytyczne do projektowania opracowane przez Komitet. Ustalono, że do 29 marca złożone zostaną przez nich koncepcje projektowe, a  30 marca odbędzie się spotkanie Komitetu mające na celu zapoznanie się z nimi. Na 6 kwietnia zaplanowano spotkania z Projektantami;  każdy z nich przedstawi swoją koncepcję podczas 20 min. prezentacji. O kolejnych etapach prac związanych z remontem będziemy informować na bieżąco. W poprzednim numerze Informatora opisana została historia dofinansowania naszego remontu przez przyjaciół z Niemiec (zachęcam do lektury tekstu zatytułowanego: Historia pewnego przypadku.? IP luty 2016). Jak można się domyślić potrzeba finansowa jest bardzo duża.

ks. Andrzej Wójcik

Luty 2016

Dwa lata temu, w pewien grudniowy, zimowy wieczór w sali parafialnej odbywało się spotkanie z cyklu "Dlaczego Izrael". W pewnym momencie mój telefon zaczął wibrować w kieszeni, a na wyświetlaczu pojawiło się imię i nazwisko - ks. Marek Londzin. Wyszedłem z sali, by odebrać.  Okazało się, że dwóch księży z Niemiec - Stefan Süß i Michael Voigt jadący do parafii w Dzięgielowie i Czeskim Cieszynie utknęli na zjeździe z autostrady A4, na wysokości Gliwic. Zepsuty samochód  nie pozwalał na dalsze kontynuowanie jazdy. Do tego duży bus zapakowany był po brzegi świątecznymi paczkami dla dzieci. Ks. Marek w imieniu swoich niemieckich przyjaciół poprosił o pomoc. Oczywiście od razu zareagowaliśmy. Wraz z Adamem Markiem, który uczestniczył w spotkaniu, wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy na poszukiwania i ratunek. Było ciemno i zimno, do tego padał śnieg. Po jakimś czasie odnaleźliśmy poszukiwane pobocze i lekko już zasypanego busa, w którym koczowali sympatyczni, uśmiechnięci księża. Po kilku minutach wyjaśniania sytuacji, wezwaliśmy pomoc drogową itp. Siedząc w sprawnym samochodzie (bus był już wychłodzony), oczekując na pomoc drogową, doceniając ciepło, pomagaliśmy załatwić formalności związane z ubezpieczeniem niemieckiego samochodu. Grubo po północy dotarliśmy do parafii. Samochód został odstawiony przez pomoc drogową na jeden z parkingów, a nasi goście znaleźli schronienie w parafialnej przestrzeni. Rankiem podczas śniadania dziękowaliśmy Bogu za Jego pomoc i ochronę oraz za Kościół przez duże "K"! Za niesamowity dar społeczności, kiedy ludzie wierzący, mimo tego, że się nie znają, są w stanie rozpoznać w sobie siostry i braci w Jezusie Chrystusie!

Rano przyjechała pomoc z Dzięgielowa. Przepakowaliśmy świąteczne paczki, a samochód naszych gości, dzięki uprzejmości znajomych naszej pani administrator Agaty od razu trafił do warsztatu. Niestety podczas naprawy okazało się, że nie ma możliwości, by pojechał dalej. Nasi goście, Stefan i Michael, mieli za to czas, by zwiedzić naszą parafię, zapoznać się z naszą parafialną działalnością i działalnością Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, który korzysta z pomieszczeń na terenie naszej parafii. Podczas "zwiedzania" parafii nasi goście bacznie wszystko obserwowali i byli naprawdę zainteresowani, i pod wrażeniem tego  co dzieje się na terenie parafii. Kiedy kończyliśmy zwiedzanie Ośrodka, podczas rozmowy z Magdą Fornal (koordynatorem Ośrodka) pokazaliśmy też naszą główną salę parafialną, która jeszcze nie została wyremontowana. Stefan i Michael zaproponowali pomoc w tej sprawie. Później, wraz z jeszcze obecnym wtedy ks. Sebastianem,  zjedliśmy obiad i potem odwiozłem ich na przystanek autobusowy. Goście wrócili do Guben. Oczywiście wymieniliśmy się wizytówkami, modliliśmy się razem, a w ich oczach widać było radość i wdzięczność. W ciągu roku kontaktowaliśmy się drogą emailową. Po roku spotkaliśmy się znowu na żywo. Nasi goście przywieźli ze sobą paczki dla dzieci w Gliwicach (dla dzieci z parafii i dzieci objętych pomocą Ośrodka) i Pyskowicach. Przywieźli także zapewnienie o tym, że modlą się o naszą parafię oraz, że pomogą nam w remoncie sali parafialnej. Kolejne spotkanie znowu zaowocowało współpracą świąteczną (pacz-ki/prezenty dla dzieci) oraz darem finansowym na remont sali zebranym w Niemczech (zbiórka przeprowadzona przez Diasporawerk der Selk).
Piszę to świadectwo, by pokazać, jak Pan Bóg błogosławi, jak "wraca" dobro okazane innym, wreszcie jak wzruszające jest to, że ktoś z innego kraju za sprawą świadectwa swoich duszpasterzy jest w stanie dać swoje pieniądze jako dar dla innych (nieznanych) sióstr i braci w wierze. Teraz kolej na nas! Pośród członków Rady Parafialnej zawiązał się: PKRS (Parafialny Komitet Remontu Salki). Zadaniem Komitetu jest m.in. wypracowanie koncepcji - wizji projektu salki itd. Szczegóły omawiane były na Zgromadzeniu Parafialnym 31.01.2016 r. Podczas tego Zgromadzenia zgodziliśmy się z faktem, że przez najbliższe miesiące od lutego do np. lipca będziemy zbierać finanse na ten cel. Każdy z nas jako członek naszej wspólnoty może zaangażować się w to dzieło na wiele różnych sposobów: w modlitwę przyczynną o to dzieło, finansowo oraz/lub poświęcić swój czas lub służyć radą.

Prosimy zatem o modlitwę i wpłaty na parafialne konto z dopiskiem - darowizna - remont sali. Jeśli sił, czasu i pieniędzy wystarczy, w miesiącach wakacyjnych (lipiec - sierpień) chcielibyśmy prowadzić prace remontowe. Jeśli masz pytania lub pomysły dotyczące technicznych spraw, pisz na adres naszego Kuratora Parafii Czesława Czudka -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który przyjął na siebie zadanie koordynowania i zarządzania tym projektem. Myśląc o remoncie miejmy na uwadze fakt, że wygląd naszej sali parafialnej, to także nasze świadectwo, bo przecież "jak nas widzą tak nas piszą". Pamiętajmy, że to NASZE wspólne dobro, o które należy dbać. Niech dobry Bóg błogosławi to dzieło!

Ks. Andrzej Wójcik