Jezus Chrystus mówi: Oto ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Mt 28,20

 

31 października o godzinie 18.00 w kościele Zbawiciela w Gliwicach (ul. Jagiellońska 19), odbył się koncert reformacyjny zespołu Jagodziński Trio.

 

 

Koncert Reformacyjny „Jagodziński Trio-Bach”

Koncert Reformacyjny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All Improvviso -  "JAGODZIŃSKI TRIO-BACH"
31 października 2018 o godz.18.00 w kościele Zbawiciela odbył się niesamowity koncert, znakomitego pianisty, akordeonisty, kompozytora, aranżera Andrzeja Jagodzińskiego. Wykonawca w środowisku muzycznym jest znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, ale sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów: Komeda, Kurylewicz, Beethoven, ale także po utwory  polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F.Chopina. Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego, jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka  mistrza polifonii  Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były  podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.


Wykonawcami koncertu Bach na Jazzowo byli:
Andrzej Jagodziński - fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja

Koncert prowadził ks. Andrzej Wójcik, który dzielił się swoimi
przemyśleniami na temat Reformacji i jej znaczenia dla wszystkich, bez
względu na wyznanie, odnosząc się do "uwolnienia" Pisma Świętego do języków narodowych oraz powołując się na tekst z listu ap. Pawła do Rzymian, który czytał z Biblii - Przekładu Ekumenicznego. Festiwalowa publiczność bardzo ciepło przyjęła program zaprezentowany przez muzyków i reformacyjne słowa. Koncert Jagodzińskiego, był ostatnim akcentem festiwalowym tym roku.

Cieszymy się, że All Improvisso co roku gości w naszych progach!