Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie. Ps 139,14

 

Za nami wykład "Nieznane skarby łabędzkich kościołów", który odbył się 25 listopada 2017 r. o godzinie 16.00 w uroczej Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Na wykład zaprosiło nas Muzeum w Gliwicach, a prowadziła go dr Dagmara Wójcik, historyk sztuki, Muzeum w Gliwicach, która jak zwykle włożyła wiele energii i niesamowitej pasji oraz trudu wcześniejszych przygotowań, by przenieść nas do omawianych kościołów i zapoznać nas z ich historią. Dziękujemy!

 

 

 

 
 

Dr Dagmara Wójcik tak piszę o przygotowanym wykładzie:

Celem, który sobie postawiłam, jest unaocznienie słuchaczom, że w swych małych społecznościach też posiadamy skarby, z których możemy być dumni. Ilu z nas regularnie przechodziło obok wieży kościoła Wniebowzięcia NMP, w której godziny odmierzają uderzenia dzwonów starszych od krakowskiego dzwonu Zygmunt? Czy wiemy, że miarowe uderzenia serc dzwonów na wieży kościoła Marcina Lutra głoszą hymn Reformacji "Warownym grodem jest nasz Bóg", wypisany na jednym z nich i dlaczego to właśnie one uniknęły smutnego losu dzwonów wywożonych do przetopienia? Czy patrząc na niepozorne świeczniki zdajemy sobie sprawę, że to okazy muzealne splecione z historią gliwickiej odlewni żeliwa i czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym czyje ręce wykonały witraże, które w słoneczne dni nadają wnętrzom kościołów ten niepowtarzalny koloryt? Wielu z przedmiotów, o których będę opowiadać nie da się dotknąć, podejść do nich czy zobaczyć na własne oczy, ponieważ wymagałoby to np. karkołomnych ewolucji na drabinach:) Mnie, dzięki pomocy, udało się obejrzeć i spisać np. inskrypcje z płaszczy dzwonów i odkryć kilka tajemnic, które kryją. Tym między innymi chciałabym się podzielić podczas wykładu 25. listopada, mając nadzieję na zarażenie bakcylem odkrywania małych historii. A wiele z nich wciąż jeszcze czeka na swojego odkrywcę.


Wykład odbędzie się w ramach cyklu ARTEfakty. Zaplanowano blok trzech wykładów, dotyczących Łabęd, który otwierać będzie opowieść p. Anny Kulczyk, historyk Muzeum w Gliwicach, na temat nieznanej szerszemu gronu "Kroniki Gründela" ("Wielka historia w małej dzielnicy. Łabędy oczami "Kroniki Gründela". Wybrane zagadnienia", 28.10.2017, godz.: 16:00, Willa Caro).  Podczas wykładu pt. "Wielka historia w małej dzielnicy. Łabędy oczami "Kroniki Gründela". Wybrane zagadnienia" pokrótce zostanie przedstawiona charakterystyka tzw. "Kroniki Gründela", przybliżenie postaci jej autora, oraz dziejów najstarszej łabędzkiej szkoły (obecnie SP nr 29). Czy pod koniec XIX i na początku XX w. istniał obowiązek szkolny? Czym był ogólny egzamin szkolny i na czym polegała rola królewskiego okręgowego inspektora szkolnego? Czy nauczyciele musieli iść na wojnę? Kim był rektor? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wyjątkowego wykładu poświęconego "Kronice Gründela". Przyjrzymy się także temu, w jaki sposób wydarzenia o skali międzynarodowej czy regionalnej (np. I Wojna Światowa, powstania śląskie) znalazły swój oddźwięk w Łabędach i jak zostały przedstawione przez kronikarza. Jedną z ciekawostek będzie kronikarska wzmianka o zaślubinach baronówny Marii Rosario von Welczek z hrabią Clemensem von Schönborn-Wiesentheid zilustrowana archiwalnym zdjęciem z tej uroczystości, pochodzącym z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach, znanym do tej pory jako "ślub w rodzinie Welczków". Obecnie, dzięki zapiskom w kronice wiemy kim byli do tej pory anonimowi państwo młodzi ze zdjęcia, znamy także datę dzienną tego wydarzenia. Niewątpliwą atrakcją wykładu będzie sama Kronika, która dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz pani mgr Marzeny Młynek ze SP nr 29 w Łabędach zostanie wystawiona specjalnie na ten dzień.